ČLÁNEK O NAŠEM DIVADLE NA SERVERU NOVINKY.CZ

FOTKY Z PŘEDSTAVENÍ EMIGRANTI

VIDEO Z PŘEDSTAVENÍ EMIGRANTI

Vladimír Morávek

Jest toto představení Emigrantů velice radostná událost. Dva chlapi tam mají talent a míru a dojemní jsou, jak se mýlí- koukal jsem na tu hru a připadal si, jako bych nebyl na divadle a v něčem neobyčejně pravdivém- v životě nejspíš a taky byl jsem zčistajasna na konci cesty a věřil, že všechno ještě přijde, přičemž to jediné, co pak skutečně přišlo, byl soucit. A pocítění srdce jednoho každého v hledišti, že jsme všichni trochu Emigranti na hrozné výspě svých životů- bylo najednou zcela a úplně jasné. Mohutně to představení doporučuji Vaší pozornosti.

Vladimír Morávek
1. května 2014

Zpráva o inscenaci

Slawomir Mrožek / Emigranti

Absolventem režie na Divadelní fakultě JAMU – svým někdejším studentem MgA. Vítězslavem Větrovcem – jsem byl pozván na jednu ze zkoušek inscenace hry Slawomira Mrožka Emigranti. Dramaturgická volba mne velmi zaujala, protože od šedesátých let soustavně sleduji tvorbu tohoto polského autora, řazeného vedle Václava Havla k představitelům absurdního dramatu v tzv. východním bloku. Zhlédl jsem řadu inscenací Mrožkových her na českých a slovenských scénách, ale i v Polsku, jako dramaturg jsem inicioval jejich uvádění v Městském divadle ve Zlíně, v činohře Národního divadla v Brně i v divadelním studiu JAMU Marta. Ve třech divadlech jsem režíroval Letní den (Brno, Karlovy Vary, Zlín).

Považuji Slawomira Mrožka za jednoho z největších dramatiků posledního půlstoletí a proto mne mrzí, že se mu na současném českém jevišti věnuje nedostatečná pozornost. O to více si cením upřímného zájmu mladých talentovaných divadelníků, sdružených v Onion Picnic., o.s., kteří se pro Mrožkovy Emigranty rozhodli z vnitřního přesvědčení, bez jakéhokoli vedlejšího kalkulu. Svoji inscenaci připravili v autentickém prostředí sklepního klubu mladých lidí, což samo o sobě evokuje typický nástup generace mladých polských divadelníků v šedesátých letech, ale především zprostředkuje Mrožkovu hru studentskému publiku, nezatíženému myšlenkovou či estetickou konvencí.

Inscenace v režii Vítězslava Větrovce přistupuje k interpretaci textu s respektem a porozuměním. Přirozené prostředí sklepní scény, doplněné o nezbytný mobiliář, vystihuje stísněné nehostinné prostředí, v němž oba emigranti prožívají srážku s životní realitou a konfrontaci s neviditelným světem „venku“.Ten je tím třetím partnerem ve hře, který umožňuje jako jinde u Mrožka Dáma, Dívka či Ruka vyčerpávajícím způsobem rozehrát situace svých postav a docenit autorovo mistrovství „absurdní logiky“. Režisér pochopil tento princip a správně neakcentuje psychologické či sociální aspekty příběhu, ale uvědomuje si jeho mnohem hlubší modelový smysl.

Pro herce to není snadný úkol, mimo jiné i proto, že hra je výrazně založena na textu – souhře a souboji replik, které dokážou jednat, ale o to silněji působí tam, kde přerůstají v otevřený dramatický konflikt. Václav Hanzl a Slávek Bílský věrně postihují charakter svých postav – první egoistického, provokativně ironického intelektuála a druhý poněkud primitivnějšího chlapa. Svá témata podávají živě a přesvědčivě.

Jestliže v sedmdesátých letech směřovaly některé interpretace Emigrantů k jejich prvoplánové interpretaci jako kritice„hořkého údělu“ těch, co naletěli pozlátku Západu, dnešní mladí divadelníci směřují k výkladu mířícímu k zamyšlení nad naším vlastním konzumním způsobem života, dobrovolně se podrobujícímu „diktátu“, který jsme na sebe sami upletli, a najednou nevíme, co s ním. Mrožek jako vždy nedává laciné odpovědi, ale klade – i v této inscenaci, kterou doporučuji ke zhlédnutí - provokativní otázky.

Novinky.cz, sobota 12. května 2012, 14:03 - Brno

Kabinet múz v Brně se vrací

V roce 2012 se opět otevřel jeden z legendárních brněnských divadelních prostor, slavný Kabinet múz, ve kterém v devadesátých letech uvedli Arnošt Goldflam a HaDivaldo mnohé klíčové inscenace, jako Hvězdy na Vrbě, Klímovu Lidskou tragikomedii nebo Komediograf. V programu zaujalo divadlo Onion Picnic s inscenací Mrożkových Emigrantů.

Emigranti v podání Onion Picnic

HaDivadlo opustilo Kabinet múz v roce 2003, kdy se přestěhovalo do bývalého kina v pasáži Alfa. Navázat na tradici se pokusilo přední amatérské Divadlo v 7 a půl Matěje T. Růžičky, jenomže nebylo schopné platit komerční nájem, i když se v programu objevily perly v podobě inscenace Jeden den Ivana Děnisoviče, Ibsenova Nora v režii J. A. Pitínského nebo Rushdieho Satanských veršů. Po čtyřech letech muselo odejít.

V únoru 2012 se Kabinet múz znovu otevřel. Dramaturgové Tomáš Kelar, Simona Petrů a Zdeňka Kučerová se pokoušejí udržet typické multižánrové pojetí, kde prostor dostává nejen divadlo, ale i literatura a poezie nebo alternativní hudba v podání Tara Fuki nebo Gerdy Blank. Vedle Divadla Dno a jeho Samurajů se v květnovém programu objevuji i Mrożkovi Emigranti v podání studia Onion Picnic.

Absurdní drama Emigranti, které režíroval Vítězslav Větrovec, do jisté míry spřízněné s Beckettovým Čekáním na Godota, ukazuje odvrácenou stranu odchodu na vysněný Západ. S realitou je konfrontován ironický intelektuál a jednoduchý vesničan, v podání Václava Hanzla a Slávka Bílského.

Ani po pádu železné opony však dílo neztratilo na aktuálnosti, protože ukazuje, jak obtížné je vyrovnat se životem ve spotřební společnosti a s tlakem jakékoli společnosti vůbec.

Zdroj: Novinky.cz

brnensky.denik.cz; 20.5.2012 15:05

Divadlo Onion Picnic hraje o dvou emigrantech

Brno /MALÁ DIVADLA JIŽNÍ MORAVY/ - Seriál Malá divadla jižní Moravy představuje brněnské divadlo Onion Picnic, které vzniklo v závěru loňského roku.

Tvořit z vnitřního přesvědčení, bez vedlejšího kalkulu a postupně odhalovat divákům nejrůznější kulturní aktivity, si určili za cíl členové souboru Onion Picnic. Historii i současnost tohoto nového brněnského divadla přibližuje dnešní díl seriálu o malých scénách jižní Moravy.

Soubor Onion Picnic vznikl pod stejnojmenným občanským sdružením v prosinci 2011. „Důvod založení nového divadla byl prostý. Chtěli jsme tvořit po svém to, co chceme. Primárním popudem bylo založení občanského sdružení, které má za cíl produkci v širším kulturním rozsahu, nejen divadelních představení," přiblížil okolnosti vzniku člen divadla Slávek Bílský.

Spolu s ním tvoří soubor ještě herec Václav Hanzl. Společně se potkali například před pěti lety při hostování v inscenaci Jana Antonína Pitínského Evangelium podle Lukáše (Na rovinu!) v brněnské Huse na Provázku. „Do budoucna chceme, aby s námi na dalších projektech opět spolupracovali třeba režisér Vítězslav Větrovec nebo hudební skladatel Tomáš Vtípil," vyjmenoval Hanzl některé dosavadní spolupracovníky divadla.

Pro nově vzniklé divadlo vymysleli oba herci anglický název Onion Picnic. „Překlad spojení znamená cibulový piknik. Každá z vrstev cibule má u nás označovat rozličnou kulturní aktivitu. Zdálo se nám to neotřelé, vtipné, zvučné a milé," vysvětlil neobvyklý název Bílský.

Jako svoji první a zatím jedinou premiéru uvedli členové Onion Picnic adaptaci hry Emigranti od Slawomira Mroźka. Příběh vypráví o dvou emigrantech, egoistickém intelektuálovi a poněkud primitivním chlapovi z vesnice. Společně prožívají ve stísněném sklepním bytě srážku s realitou a konfrontaci s neviditelným světem „venku".

„Emigranty jsme plánovali asi čtyři roky. Není to ani depka ani estráda, text je bez zbytečných složitostí, přímočarý, se silnou výpovědí. Až z toho mrazí. Jsme přesvědčení, že osloví několik generací diváků," okomentoval volbu titulu Bílský.

Premiéru měli Emigranti letos v polovině dubna na sklepní scéně brněnského klubu Mýdlo, který je v Traubově ulici. „Rádi bychom v Mýdle nazkoušeli i některá další představení. Kromě toho jsme už hráli také v brněnském Kabinetu múz nebo na zájezdech v Olomouci a Břeclavi," uvedl Hanzl. Dodal, že letošní sezonu zakončí soubor Onion Picnic na konci června v Hradci Králové účastí na festivalu Divadlo evropských regionů.

Člen Onion Picnic Václav Hanzl Člen Onion Picnic Václav Hanzl o Emigrantech říká:

Hra Mroźka je stále aktuální

Brno - Devětadvacetiletý Václav Hanzl si vyzkoušel hraní v několika profesionálních divadlech v Brně, Zlíně a Opavě. Momentálně je v angažmá v Národním divadle Brno, ale vedle toho si rád „odskočí" zahrát se souborem Onion Picnic. „Líbí se mně na tom ta možnost svobodně tvořit," říká rodák z Havířova.

Měl jste už předtím zkušenosti s amatérským divadlem?
Ano, v Havířově jsme s kamarády měli asi pět let improvizační divadlo Najdixicht.

V čem je pro vás jiné hraní ve vlastním souboru?
V tom, že můžeme dělat to, co chceme a jak chceme. Jsme sice limitováni finančně, ale nemusíme se podbízet. To znamená hrát „veselé bláboly" jen proto, abychom naplnili sál.

Jaký styl divadla máte rád?
Nejvíce mě láká německý inscenační způsob a minimalistické filmové herectví. Toto spojení se podle mě u nás podařilo pouze pražskému divadlu Komedie. Budiž mu země lehká!

Čím vás zaujala Mroźkova hra Emigranti, kterou uvádíte?
Byla napsána před čtyřiceti lety, ale je stále aktuální. Okolnosti jsou jiné, ale lidé jsou pořád stejní. Jedna z postav vydělává a šetří prachy, aby si časem mohla užívat klidu, ale ve skutečnosti ji těší jen peníze vydělávat. Já hraji intelektuálního, vypočítavého a samolibého ubožáka.

Brněnské divadlo Onion Picnic

  • vzniklo v prosinci 2011 pod stejnojmenným občanským sdružením
  • členy souboru jsou Slávek Bílský a Václav Hanzl, okruh spolupracovníků tvoří ještě režisér Vítězslav Větrovec a hudební skladatel Tomáš Vtípil
  • první premiérou byla inscenace Emigranti od Slawomira Mroźka
  • nejčastěji hrávají na sklepní scéně brněnského klubu Mýdlo v Traubově ulici, hostují také v brněnském Kabinetu múz
  • nejbližší repríza Emigrantů je 12. června v klubu Mýdlo

Autor: Lenka Suchá

Zdroj: brnensky.denik.cz

breclavsky.denik.cz, sobota 12. května 2012, 14:03 - Brno

Emigranti najdou azyl v břeclavské hospodě

Břeclavsko /TIP NA VÍKEND/ – Pracovní týden končí a opět se nabízí čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se na Břeclavsku v započínajícím víkendu uskuteční.

Netradiční spojení

Nejsem jediný, komu neutěšená situace divadelního života v břeclavském okrese nevyhovuje. I proto jsem rád za každou šťastnou novinu jakou je vznik ochotnického souboru, další boleradická premiéra nebo mladý divadelní festival. Agentury s profesionálními herci, kteří se divadlem pouze živí, totiž obrodu nenabízí.

V pátek večer Břeclav zažije zvláštní spojení nezištného, nadšeného divadla s profesionálními výkony. Brněnští divadelníci v netradičním prostředí zahrají Emigranty od Slawomira Mrożka.

Slawomir Mrożek, dvaaosmdesátiletý polský spisovatel a dramatik, patří vedle Samuela Becketta, Eugena Ionesca či Václava Havla mezi nejznámější představitele absurdního dramatu. Nejprve apolitický umělec v šedesátých letech emigroval do Paříže, odkud rezolutně odsoudil invazi do Československa v květnu 1968 a tím na své dílo na několik let uvrhl v rodné zemi klatbu.

Emigranty sepsal v roce 1974 právě v exilu. Byť se hra zabývá neveselým tématem, baví svým neprvoplánovým humorem.

Výrazně nadčasové drama vypráví příběh dvou emigrantů. V kontrastu vedle sebe stojí egoistický, provokativně ironický intelektuál a materiálně založený muž z vesnice. Oba dva se ve svém hořkém údělu dennodenně potřebují, oba dva se mají rádi a zároveň se nemůžou vystát. Ve stísněném sklepním bytě čelí vykloubené realitě a konfrontují s ní své sny. V zaslepenosti svými cíly neohrabaně odkrývají lidské prohry.

V adaptaci mladých divadelníků z Brna však nezůstává stranou ani humorná stránka předlohy. Občanské sdružení Onion Picnic, které o práva k inscenování zažádalo, tvoří absolvent studia režie Janáčkovy akademie múzických umění Vítězslav Větrovec a herci Václav Hanzl a Slávek Bílský. Hanzl má angažmá v brněnském Národním divadle, Bílský, původem z Břeclavi, zase hrává v Huse na provázku. Inscenátorskému triu vypomohl s hudbou houslista a skladatel Tomáš Vtípil, jenž se může pochlubit Českým lvem za hudbu k filmu Pouta.

I v Kabinetu múz

V Brně Emigranti figurují například na programu znovu zprovozněného Kabinetu múz, legendárního divadelního prostoru, kde v devadesátých letech uvedl Arnošt Goldflam s HaDivadlem klíčové inscenace jako Hvězdy na Vrbě či Komediograf.

Trio s Mrożkovým dramatem ale převážně putuje po alternativních prostorech, které mají nehostinnou atmosféru podporovat. V Břeclavi tak dnes Emigranti naleznou svůj azyl v zadní místnosti v hospodě U Čajůra, jež sídlí nedaleko bývalé tržnice.

Neformální prostředí hospody s atmosférou představení, které jsem viděl a mohu jen doporučit, skvěle koresponduje. Pokud se tedy nebojíte netradičního kulturního zážitku, zavítejte v pátek od osmi hodin večer na Emigranty. Jsou ve formě.

PETR VLASÁK

Autor je z Břeclavi, zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy

Autor: Redakce

Zdroj: breclavsky.denik.cz